Rekuperator domowy VUE100P MINI Vents (ID: VES 30001431x)

  • Dostępność: niedostępny

Dane techniczne

Napięcie nominalne 230 V
Masa 10 kg
Średnica przyłączy wentylacyjnych 125 mm
Sprawność odzysku ciepła 72 %
Poziom mocy akustycznej 41 dB(A)
Pobór mocy wentylatorów 56 W
Przepływ nominalny 106 m³/h
Klasa filtrów G4

Charakterystyka pracy

Opis

W zestawie do każdego urządzenia dołączono regulator obrotów z trzema nastawami prędkości.

Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła to kompletne urządzenie, które zapewnia mechaniczną wymianę powietrza w pomieszczeniach różnego typu. Co najważniejsze dzięki zastosowaniu odzysku ciepła, wymiana następuje bez utraty ciepła oddawanego z pomieszczenia z wywiewanym powietrzem.

Centrala doprowadza do pomieszczeń powietrze świeże, które wstępnie zostaje oczyszczone z zanieczyszczeń przez zainstalowane filtry. Następnie powietrze zużyte, za pośrednictwem krzyżowego wymiennika ciepła, ogrzewa bez kontaktowo powietrze świeże nawiewane do pomieszczeń.

Wszystkie modele przeznaczone są do łączenia z okrągłymi przewodami wentylacyjnymi o nominalnych średnicach 125mm.

Przeznaczenie

Rekuperator to doskonałe urządzenie zapewniające dostęp świeżego powietrza w ówczesnym budownictwie.

W wypadku braku wentylacji grawitacyjnej przy dodatkowo wysokiej szczelności obecnie montowanej stolarki okiennej i drzwiowej, wentylacja mechaniczna jest jedynym sposobem na doprowadzenie świeżego powietrza i zapewnienia komfortu domowników.

Główną zaletą systemu jest odzysk ciepła następującego na styku powietrza wywiewanego z powietrzem nawiewanym. Ciepłe powietrze zużyte ogrzewa świeże powietrze za pomocą wymiennika krzyżowego wykonanego z polistyrenu. Wymiennik tego typu jest tańszy w produkcji i eksploatacji niż typowe wymienniki wykonane z aluminium.

Montaż

Przez wzgląd na kompaktowe wymiary i cichą pracę centrale VUE 100 P polecane są do instalacji w sufitach podwieszanych. Urządzenie posiada króćce przyłączeniowe do kanałów okrągłych śr. 125 mm. Przyłączenie elektryczne i instalacja powinny być wykonane zgodnie z instrukcją i schematem elektrycznym.

 

Budowa urządzenia

  1. Wentylator nawiewny
  2. Wentylator wywiewny
  3. Płytowy wymiennik ciepła z krzyżowym przepływem powietrza -polimerowocelulozowy
  4. Filtr nawiewny
  5. Filtr wywiewny
  6. Przekaźnik termiczny - zabezpieczenie przeciwzamrożeniowe wymiennika.
  7. Sztucer odpływu skroplin

 

 

Główne zalety instalacji urządzenia.

Obudowa

  • Obudowa centrali wykonana jest ze stopu aluminiowo cynkowego, z wewnętrzną izolacją termiczną i akustyczną z wełny mineralnej o grubości 15 mm.

Wentylatory

  • Centralka została wyposażona w wentylatory wewnątrz centrali (nawiewny i wywiewny). Wyposażono je w silnik na łożyskach kulkowych o niskim poborze mocy z wirnikami o zagiętych do przodu łopatkach.

Wymiennik ciepła

  • Wymiennik krzyżowy osiąga efektywność od 64% do 72%. Stosuje się go nie tylko w celu odzysku energii cieplnej, ale również wilgotności, której poziom istotnie wpływa na mikroklimat w pomieszczeniu. W sezonie letnim rekuperator schładza powietrze i absorbuje nadmiar wilgoci, w zimie natomiast ogrzewa oraz nawilża. Zużyte powietrze przechodząc przez rekuperator oddaje wilgoć, gdzie następnie zostaje ona skondensowana i zaabsorbowana, aby mogłaby wraz z odzyskanym ciepłem połączyć się ze świeżym nawiewanym powietrzem, natomiast nieprzyjemne zapachy oraz bakterie zostają usunięte na zewnątrz pomieszczenia.

Filtry

  • Centrala wentylacyjna wyposażona jest w filtry o klasie filtracji G4 (wywiew i nawiew).

Sterowanie

  • Włączenie urządzenia i sterowanie jego wydajnością odbywa się za pomocą trójstopniowego regulatora obrotów silnika P3-1-300, który pozwala sterować prędkością obrotową wentylatorów w zakresie trzech dostępnych prędkości.

 

Wymiary